Southeastern Wins 35 Medals at SkillsUSA District Conference

Southeastern Wins 35 Medals at SkillsUSA District Conference

Congratulations to everyone who participated in the 2017 SkillsUSA District 2 Leadership and Skills Conference that took place on March 2.  Southeastern Regional Vocational Technical High School hosted students from eight different school districts.

Southeastern students received a record-breaking 35 medals, and those who received first and second place will be competing in the state competition in Marlborough, Massachusetts, on April 27—29.

SkillsUSA is a nonprofit organization that prepares high school and college students for careers in trade, technical and skilled service occupations.  It holds district, state and national competitions each year, which allows students to showcase their technical skills and leadership abilities.

Southeastern medal winners include:

Advertising and Design – Gold – Shaniah Greene, Brockton
Automotive Refinishing Technology – Bronze – Samantha Munafo, Stoughton
Automotive Service Technology – Silver – Ryan Bethoney, East Bridgewater
Carpentry — Bronze – Timothy White, Easton
Collision Repair – Bronze – Elijah Knudsen, Brockton
Computer Programming – Bronze – Tim Cayer, Brockton
Cosmetology Over 500 Hours – Silver – Venezia Delgadillo, Sharon
Cosmetology Under 500 Hours – Silver – Sabrina Florival, Stoughton
Customer Service – Silver – Maranyely Mejia, Brockton
Customer Service – Bronze – Oyenmwuwa Igiede, Brockton
Diesel Equipment Technology – Gold – Joshua LaFlower, Brockton
Diesel Equipment Technology – Silver – Joshua Tibbets, East Bridgewater
Diesel Equipment Technology – Bronze – John Goldberg, Stoughton
Digital Cinema – Gold – Thomas Coughlin, East Bridgewater and Camilo Giangrande, Foxboro
Digital Cinema – Silver   — Shannon McGlinchey, East Bridgewater and Alexander Barros, Stoughton
Early Education – Gold – Sarah Galvin, West Bridgewater
Early Education – Bronze – Elizabeth Bechtel, Norgton
HVAC – Bronze – Alyssa Trumbull, East Bridgewater
Information Technology – Bronze – William Beattie, Norton
Medical Assisting – Gold – Cheyenne Ward, Norton
Medical Assisting – Silver – Britney Mackenzie, Brockton
Medical Terminology – Gold – Joyceline Dos Santos, Brockton
Nail Care – Gold – Holly Furey, Easton
Nurse Assisting – Gold – Blaze Osbourne, Brockton
Nurse Assisting – Bronze – Isabel Robbins, Brockton
Restaurant Service – Gold – Willow Ricketson. Brockton
Restaurant Service – Silver – Melody Tong, Brockton
Sheet Metal – Bronze – Sara Rau, Mansfield
State Officer Candidate – Silver – Zairay Vargas, Brockton
Telecommunications Cabling – Gold – Padayissa Fecu, Brockton
Telecommunications Cabling – Silver – Ashley Amaral, New Bedford
Telecommunications Cabling – Bronze – Daniel Ford, Brockton
Welding Sculpture – Bonze – Callie Royer, East Bridgewater

By:  Candace Hall